Bitümlü Membran Uygulaması

Bitümlü Membran Uygulaması

17 Haziran 2022

 

Membran, fizikte seçici bir engel olup bazı şeylerin geçmesine izin verirken diğerlerini durdurur. Bu tür şeyler molekülleriyonlar veya diğer küçük parçacıklar olabilir. Biyolojik membranlar arasında hücre zarları, bir hücre çekirdeğini kaplayan çekirdek zarları ile mukoza ve seröz gibi doku zarları bulunmaktadır. Sentetik membranlar, laboratuvarlarda ve endüstride kullanılmak üzere insanlar tarafından yapılır.* (1)

Yalıtımda en çok karşımıza çıkan, bilinirliği en yüksek malzeme de membran olarak anılmaktadır ve ismini buradan alır. Membran, suyla sürekli olarak temas etmek durumunda olan bina yüzeylerinin alt veya üst bölümlerine su geçişlerini önlemeye yönelik olarak iş gören bir tür izolasyon materyalidir. Binalarda suyun yıpratıcı etkilerinden korumanın en bilinen yalıtım yöntemlerinden biri de membran uygulamalarıdır.

Ancak bu kadar yaygın kullanılan membran için dikkat edilmesi gereken hususlar da vardır;

 

  • Membran topları düzgün bir zemin üstünde, tercihen kapalı bir alanda ve mutlaka dik durumda depolanmalıdır.
  • Daha henüz proje aşamasındayken, su yalıtımı yapılacak binanın bulunduğu iklim koşullar doğru tespit edilmelidir.
  • Doğru kararlar ve uzun soluklu yalıtımlar için proje başlangıcında zemindeki su durumu, temel sistemi ve yalıtım sistemi netleştirilmelidir.
  • Yalıtım yapılacak beton yüzeyler ahşap mala perdahlı ve tüm dik açılı köşeler pahlanmış olmalıdır. Ters eğimlere meydan verilmemeli, membranın zarar görmesi de engellenmelidir.
  • Membran ile yalıtımın en önemli yeri binilerdir. Membranlar, ek yerlerinde en az 10 cm bindirilmeli ve membran katları arasında bini yerleri şaşırtmacalı serilmelidir. Tüm membran katları aynı yönde ve alttaki membranın bini yerlerini ortalayacak şekilde serilmelidir.
  • Yapıştırmada en doğru ekipman ise 5 bekli şalümodur. Şalümo alevinin membran üzerindeki bitümü erittiği ve yapışma yeteneğini oluşturduğu anda rulo, ayak yardımıyla yavaşça itilmelidir. Çıplak membranlarda ek yerleri sıcak mala ile perdahlanmalıdır. Mineralli (arduvazlı) membranlarda, mineral üstünde bini yapılırken 15 cm bindirilmeli ve bu bölgedeki mineral sıcak mala ile gömülmeli veya sıyrılmalıdır.
  • Yalıtım yapılan alanda tesisatların geçmesi gerek alanlarda flanş oluşturulmalıdır. Aksi halde zafiyet oluşturacağı için su kaçağı yaşanması kaçınılmaz bir hata olur.

 

 

*(1) Vikipedi