ÇATI İZOLASYONU VE ÖNEMİ

ÇATI İZOLASYONU VE ÖNEMİ

14 Haziran 2022

Çatı, bir yapıyı üstünden etkileyen yağmur, kar, rüzgar, sıcak ve soğuk gibi dış etkilerden korumak üzere binanın en üstünde inşa edilen yapı elemanıdır.

Çatı biçimi ve eğimi binanın maruz kalacağı iç ve dış etkenlere bağlı olarak karar verilecek değişkenlerdir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile kullanıcı ihtiyaçları da bu kararda önemli bir rol oynamaktadır.

Çok sayıda çatı tipi vardır. Bu tipleri belirleyen ana kriter ise iklimdir. Çatı tipine karar vermemizi sağlayan ana veri ise ısı kaybı ya da kazanımıdır. Çatı tiplerinin özelliklerinin yanı sıra kullanım amaçları da ısı kaybı oranı olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilir.

Çok sayıda çatı tip olduğuna göre; bir o kadar da yalıtım çeşidi mevcuttur. Yalıtımsız bir çatı olması düşünülemeyeceğine göre çatı yalıtımı oldukça önemlidir. Isı kayıplarının ya da aşırı ısınmanın yanı sıra binanın sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi için tipine bağlı olarak ısı ve su yalıtımı olmazsa olmaz bir imalattır. Gelişen ekonomik yapı, konfor algısını da değiştirmekte ve çatılarda ses yalıtımı da ısı ve su yalıtımı kadar kullanıcı tarafından beklenen bir özellik olmaya başladı.

Yapının mimarisine ve çatının yapısına bağlı olarak membrandan, PVC’ye, cam yünü çatı şiltesinden püskürtme poliüretanlara kadar oldukça geniş bir yelpaze ile çatı yalıtımı yapmak mümkündür. Edinme maliyeti açısından ucuz malzemelere yönelmek çatı izolasyonunda düşülebilecek en büyük hatalardan biridir. Çünkü hakkı ile yapılan bir çatı yalıtımı enerji maliyetlerini yüzde otuzlara kadar düşürebilmektedir. Enerji yalıtımının yanı sıra yapıyı, suyun ve güneşin yıkıcı etkilerinden de koruyabilmek yine doğru yapılan bir çatı izolasyonundan geçer.