EV ALACAKLAR BUNLARA DİKKAT ETMELİ

EV ALACAKLAR BUNLARA DİKKAT ETMELİ

09 Mayıs 2022

İçinde mutlu ve huzurlu bir hayat için kurduğunuz hayaller ile yeni bir yuva almak istiyorsunuz. Kiminiz tüm birikimini, kiminiz de kredi limitlerinizi zorlayarak bütçenize göre bir ev bakıyorsunuz. Mutlu rüyanızın kabusa dönüşmemesi için evin, özellikle su yalıtımına çok dikkat etmelisiniz.

 

Gelişen teknoloji ve artan nüfus ile birlikte ülkemizin yapı stokuna ciddi bir oranda yeni konut projeleri eklendi.  Eğer sahip olacağınız ev, yeni bir binadaysa; binanın yalıtım kalemleri ile ilgili bilgi almanız nispeten daha kolay olacaktır. Kullanılan tüm malzemelerin kalitesini sorgulayabileceğiniz, detaylıca inceleyeceğiniz projelere ulaşmak bu aşamada hiç de zor değil.

Proje içerikleri temel, perde hatta ıslak hacimde hangi detaylarla hangi malzemelerle su yalıtımı yapıldığına dair bize kesin sonuçlar verecektir. Böylece çok daha rahat karar verebilir; yeni yuvanızın size sağlayacağı konforu ölçebilirsiniz.

Peki, alacağınız evin projesine ulaşamıyorsanız yani eski bir bina ise ne yapmalısınız?

Böyle bir durumda yapmanız gereken ilk şey binanın bodrum katına inmek olmalı. Binanın temel ve perde imalatlarının kalitesini ölçebileceğiniz bu katın duvarlarını çok dikkatlice inceleyin. Duvarlarda nem, ıslaklık ya da küf gibi çıplak gözle dahi görebileceğiniz belirtiler varsa; mutlaka bir sızıntı söz konusudur. Eğer temel ve perdede bu tip bir sızıntı varsa hayalini kurduğunuz huzurlu ev; tehlike çanları çalıyor demektir.

Bir binanın hem konforlu hem de yılların yıpranmalarına karşı dayanıklı olmasının ana kaynağı unutmayın ki iyi bir su yalıtımı uygulamasından geçer.