SES YALITIMI NEDEN ÖNEMLİ

SES YALITIMI NEDEN ÖNEMLİ

30 Mayıs 2022

Gerek dışardaki sesin içeri girişini; gerekse de içerdeki sesin dışarıya çıkışını engellemek için en doğru çözüm ses yalıtımı yapmaktır. Böylelikle büyükşehirlerin kabusu olan gürültü kirliliğinin de yaşam konforumuzun önüne geçmesini sağlayabiliriz.

Son yıllarda kalabalık ve açık ofislerin yaygınlaşması üzerine, ticari binalarda da ses yalıtımı önemli hale geldi. Verimlilik esasını ön planda tutan ofisler için çalışan mutluluğuna ciddi bir katkı sunan ses yalıtımı; otel ve konaklama hizmeti veren binalarda da aranan bir özellik oldu.

Kişilerin yaşam konforunu olumlu yönde etkileyen gürültüden kaçmanın en sağlıklı yolu olan ses yalıtımı; bilinenin aksine sonradan değil daha proje başlangıcında planlanırsa daha uygun bir maliyet çıkartabilir.

Bazı malzemelerin hem ses hem de ısı yalıtımında etkin olması; yatırımcıya daha geniş bir seçim şansı da sağlıyor. Uzun yıllardır ses yalıtımında sesin çıktığı noktanın yalıtılması prensip olarak uygulanmaktadır. Ancak bu prensip, günümüz şartlarında pek de mümkün değildir. Yoğun trafik aksındaki bir bina, trafik gürültüsünü ses kaynağını izole ederek içerde bir konfor alanı yaratamaz. Dolayısıyla günümüzde binaların dış ve iç duvarları yanal olarak yalıtılmaktadır.  

Ses yalıtımı uygulanmış bir binada, kullanıcıların gün içindeki gerek verimliliği gerekse de konforu hissedilir oranda değişmektedir. Fizyolojik etkileri bilinen gürültünün psikolojik etkileri de yadsınamaz. Özellikle çağımızın en büyük sorunu stresin, tetikçilerinin başında da gürültüye bağlı olarak yaşanan kronik yorgunluk gelmektedir.

Tüm bu sebeplerden dolayı ses yalıtımı lüks değil, önemli bir ihtiyaçtır.